MÖBLER / Möbler, övrigt / Toilettbord+ 754178
nr 75 4178
TOILETTBORD+
Spegel, 1940-tal
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
måndag 27 augusti 2001
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
TOILETTBORD+
nr 75 4178
TOILETTBORD+
Spegel, 1940-tal
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
måndag 27 augusti 2001 |
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.